Rynek usług cateringowych dynamicznie się rozwija. To zasługa m.in. dużego popytu. Coraz więcej firm i klientów indywidualnych dostrzega bowiem zalety zewnętrznego wsparcia przy organizacji eventów i chętnie po nie sięga. Jakie rodzaje cateringu są dostępne na rynku? Do kogo firmy cateringowe je kierują?
Podstawowe rodzaje cateringu: komercyjny i socjalny – czym się charakteryzują?
Chociaż u swego zarania usługi cateringowe nie cieszyły się dużą popularnością, gdyż przeciwstawiały się tradycyjnemu sposobowi przygotowywania posiłków w domowym zaciszu, szybko zdobyły uznanie wśród konsumentów. Obecnie to jeden z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gastronomii. Po catering sięgają już nie tylko klienci biznesowi, ale również indywidualni.
Podstawowa klasyfikacja obejmuje dwa rodzaje cateringu – komercyjny i socjalny.
- Catering komercyjny (koncesyjny). Obejmuje przygotowanie i dostarczenie jedzenia na bankiety, konferencje i spotkania biznesowe, a także imprezy okolicznościowe (wesela, komunie, urodziny). Często w jego ramach firma cateringowa wykonuje dodatkowe czynności, takie jak aranżacja przestrzeni czy też oprawa wydarzenia.
Do kategorii cateringu komercyjnego zalicza się również catering dietetyczny i jedzenie na wynos dowożone do miejsc zamieszkania klientów indywidualnych.
- Catering socjalny (kontraktowy). W jego przypadku firma cateringowa podpisuje kontrakty długoterminowe, w ramach których przez określony w umowie czas zapewnia wybranym podmiotom zaopatrzenie kulinarne. Catering socjalny obejmuje przygotowanie i dostawę posiłków do:
- miejsc pracy,
- hoteli,
- żłobków, przedszkoli i szkół,
- szpitali,
- instytucji opieki społecznej.
Inne rodzaje cateringu – jak jeszcze można go podzielić?
Usługi cateringowe charakteryzują się dużym zróżnicowaniem. Biorąc pod uwagę typ klienta i rodzaj obsługiwanych imprez, wyróżnić można m.in.:
- catering okolicznościowy – jest świadczony na rzecz klientów indywidualnych i firm. Najczęściej obejmuje opracowanie menu, przygotowanie potraw i ich dostawę na uroczystości rodzinne (wesela, komunie, urodziny) i firmowe (spotkania integracyjne, szkolenia, wigilie). Rzadziej w jego ramach wykonuje się także dodatkowe usługi, takie jak aranżacja przestrzeni i profesjonalny serwis kelnerski,
- catering biznesowy – jest kierowany do firm. Obejmuje profesjonalną obsługę szkoleń, konferencji, eventów i targów biznesowych. W jego ramach firma cateringowa świadczy nie tylko usługi gastronomiczne, ale i logistyczne. Zajmuje się aranżacją przestrzeni i profesjonalnym serwisem kelnerskim. Nadzoruje też system dystrybucji dań, tak aby była ona zgodna z przyjętym harmonogramem wydarzenia,
- catering masowy – polega na obsłudze klienta masowego podczas koncertów, festiwali oraz wydarzeń sportowych i rozrywkowych. Kierowany jest do organizatorów imprez masowych. Może obejmować aranżację strefy kulinarnej, serwis kelnerski, a nawet live cooking (gotowanie na żywo),
- catering indywidualny – obejmuje on przygotowanie i dostarczenie tzw. diety pudełkowej oraz jedzenia na wynos do miejsca zamieszkania lub pracy klienta indywidualnego. Prócz ewentualnego ustalenia jadłospisu nie zawiera żadnych dodatkowych usług poza gotowaniem i dostawą,
- catering franczyzowy – w jego ramach firma cateringowa otrzymuje od organizatora danej sieci prawo do wykorzystywania jej znaku handlowego, identyfikacji wizualnej, menu i standardów obsługi.
Catering można podzielić na wiele rodzajów. Różni są bowiem jego odbiorcy, podobnie jak wydarzenia, na które jest zamawiany. W każdym przypadku chodzi jednak o jedno – zapewnienie dostępu do wysokiej jakości dań. To dlatego tak istotną kwestią jest wybór firmy cateringowej. Powinna go poprzedzać wnikliwa analiza rynkowa. Tylko wówczas zleceniodawca może mieć pewność, że podjął właściwą decyzję. Liczy się przede wszystkim doświadczenie podmiotu. To dzięki wieloletniej praktyce firma jest w stanie zrozumieć potrzeby klienta i adekwatnie na nie odpowiedzieć.