Dom i ogród

Domowe środki czystości – checklista. Czy masz je wszystkie?

Domowe-srodki-czystosci

Aby zachować porządek w mieszkaniu, każdego dnia należy używać odpowiednich detergentów oraz innych środków czystości. Czasem jednak możesz mieć problem z zapamiętaniem wszystkich najważniejszych akcesoriów. Poniżej przygotowaliśmy artykuły, które każdy właściciel czystego mieszkania powinien posiadać.

Kuchenne środki czystości

Czy wiedziałeś, że każdy sprzęt AGD posiada dedykowany płyn do czyszczenia? Z tego powodu możesz zamówić specjalny detergent do mikrofalówek, lodówek, a nawet zmywarek. Jest to rzeczywiście potrzebne, czy to tylko tani chwyt marketingowy?

Nie powinien nikogo zdziwić fakt, że w lodówce będą przebywały inne rodzaje drobnoustrojów niż w mikrofalówce. Każde urządzenie przeznaczone jest do innego użytku, tak więc sposób ich czyszczenia również powinien się różnić. Aby mieć stuprocentową pewność, że Twoje urządzenie zostało odpowiednio wyczyszczone, mimo wszystko radzimy używać dedykowanych płynów.

reklama

Oprócz tego, w kuchni przydatny będzie odkamieniacz, środek do udrażniania rur, płyn do oczyszczania kafelek / piekarnika, a także silny środek przeciwtłuszczowy.

Łazienkowe środki czystości

Nieodpowiednio czyszczona łazienka jest najbrudniejszym miejscem w każdym domu. Nic w tym dziwnego – w końcu to właśnie tam załatwiamy swoje potrzeby fizjologiczne oraz dbamy o swoją higienę osobistą, roznosząc przy tym bakterie.

Jeśli chodzi więc o łazienką, to warto zaopatrzyć się w specjalny płyn do czyszczenia luster i szyb (na przykład kabiny prysznicowej), detergent do wybielania / czyszczenia fug przy kafelkach, oraz silny żel do muszli klozetowych.

Warto także zakupić specjalistyczny preparat do czyszczenia pralek oraz odkamieniacz i odrdzewiacz.

Środki czystości do innych pomieszczeń

To nie jest koniec listy. O ile w kuchni i łazience powinniśmy sprzątać najczęściej, o tyle przebywamy przecież równie często w innych pomieszczeniach w mieszkaniu.

Warto zakupić dobry płyn do mycia okien – dzięki krystaliczno-przezroczystym szybom wnętrze całego mieszkanie będzie prezentować się znacznie lepiej. W swojej „higienicznej apteczce” powinieneś trzymać także preparat do czyszczenia drewnianych mebli oraz uniwersalny płyn do podłóg.

Dywany i wykładziny

Nie bez znaczenia pozostają również dywany i wykładziny. To właśnie na ich powierzchni znajduje się największa ilość niebezpiecznych dla życia lub zdrowia wirusów i bakterii. Czy środek do czyszczenia dywanów i tapicerek będzie wystarczający? Niestety nie, choć warto jest mieć go „na wszelki wypadek”.

Pranie tapicerek i wykładzin to czynność, którą powinno wykonywać się przynajmniej raz w roku. Oczywiście nie każdy z nas dysponuje odpowiednim do tego sprzętem. Na szczęście istnieją firmy specjalizujące się w ekstrakcyjnym czyszczeniu tego typu materiałów.

Dlaczego warto prać dywany i wykładziny? Wcześniej wspomniane drobnoustroje mogą nie tylko wywoływać groźne dla życia choroby, ale również powodować nieprzyjemny zapach stęchlizny, który z całą pewnością odejmie uroku Twojemu mieszkaniu.

źródło: Brudout.pl

Może Cię zainteresować