Dom i ogród

Jak zlokalizować wyciek wody w mieszkaniu?

Osoby, które zauważyły na ścianach purchle bądź spływające strużki wody, mogą podejrzewać wyciek. Ponadto, widocznym symptomem pojawienia się wspomnianego problemu, jest nieprzyjemny zapach wilgoci przypominający woń unoszącą się w starych, brudnych i zakurzonych pomieszczeniach piwnicznych lub na strychach. Zamiast czekać na rozwój sytuacji, warto zlokalizować wyciek wody w mieszkaniu, aby jak najszybciej się go pozbyć. Do tego celu należy wykorzystać specjalistyczne metody.

Lokalizacja wycieku wody w mieszkaniu – dlaczego jest tak ważna?

Bagatelizowanie wycieku wody w mieszkaniu może mieć poważne konsekwencje dla osób znajdujących się w danej nieruchomości. Oprócz uszkodzenia elementów wyposażenia, zawilgocone powietrze negatywnie wpływa na układ odpornościowy, oddechowy i ruchowy osób w różnym wieku. Długotrwałe przebywanie w zawilgoconych pomieszczeniach może sprzyjać pojawieniu się zmian reumatycznych, a także astmy czy rozwoju innych chorób płuc oraz oskrzeli.

Przyczyną wycieku wody w mieszkaniu może być nieszczelna instalacja kanalizacyjna, wodna bądź też przerdzewiałe rury centralnego ogrzewania. Należy pamiętać o tym, że lokalizacja wycieku wody w mieszkaniu wymaga posiadania odpowiedniego sprzętu. Tylko wówczas można ustalić, z jakiego miejsca się ona wydobywa. Wyciekająca woda z rur kanalizacyjnych bądź też z centralnego ogrzewania, może doprowadzić do uszkodzenia struktury ścian, co grozi obniżeniem ich wytrzymałości.

reklama

Metody lokalizacji wyciekającej wody w budynku

Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych metod na to, aby jak najszybciej zlokalizować, gdzie wycieka woda w budynku. Wystarczy skorzystać z pomocy specjalistów posiadających odpowiednio dobrany sprzęt. Tylko wówczas można mieć gwarancję, że usługa ta będzie wykonana profesjonalnie.

Wiele firm proponuje szeroki zakres usług związanych z lokalizacją wycieków. Przy pomocy odpowiednio dobranego sprzętu można ustalić, czy woda nie wydobywa się spod posadzki, złączki w ścianie, maskownic przy kranie w łazience bądź też z innych elementów instalacji CO, ZW, CW czy kanalizacji. Należy pamiętać o tym, że uszkodzone rury lub też przewiercone elementy znajdujące się w instalacjach montowanych w domach, mieszkaniach czy firmach, są jedną z głównych przyczyn wyciekającej wody w budynku. Ponadto skorodowane elementy, które przez lata nie były wymieniane z powodu zaniedbań właścicieli mieszkania bądź też innej nieruchomości, również mogą wykazywać nieszczelność.

Metody lokalizacji wycieków wymagają zastosowania nieinwazyjnych sposobów na to, aby stwierdzić, gdzie powstaje nieszczelność. Do najczęściej wykorzystywanych sposobów zalicza się:

  • metodę termowizyjną,
  • kamerę inspekcyjną,
  • detektor szumów,
  • metodę z zastosowaniem barwników przemysłowych, głównie UV,
  • lokalizację wycieków z zastosowaniem gazu znacznikowego.

Wymienione prace nie wymagają wykonania jakichkolwiek nawierceń w powierzchni ścian czy podłóg.

Profesjonalny sposób na pozbycie się wycieku

Osoby, które obawiają się, że lokalizacja wycieku wody przy użyciu gazu znacznikowego czy kamery inspekcyjnej będzie generowała ogromne koszty, mogą odetchnąć z ulgą. Tego typu działanie może sfinansować ubezpieczyciel w ramach zawartej polisy mieszkaniowej. Należy pamiętać o tym, aby powiadomić likwidatora szkód o zdarzeniu, jakim jest wyciek wody w mieszkaniu. Wówczas towarzystwo ubezpieczeniowe otrzyma wszystkie faktury kosztowe związane z lokalizacją wycieków wody przy użyciu między innymi detektora szumów lub barwników przemysłowych. Specjaliści zatrudnieni w firmach zajmujących się profesjonalnym osuszaniem mieszkań, często stosują barwniki przemysłowe z czynnikiem UV, który precyzyjnie wykrywa nieszczelności w instalacjach odpływowych. Z kolei termowizja może być metodą lokalizacji wyciekającej wody z instalacji, w których przepływa ciepła woda. Gaz znacznikowy to sposób na identyfikowanie wycieku wody – nawet gdy znajduje się on pod posadzką. Należy pamiętać o tym, że zastosowanie wymienionych sposobów na lokalizację wycieku wody w mieszkaniu, jest uzależnione od wielu czynników. Specjalista zatrudniony w firmie zajmującej się profesjonalnym osuszaniem podejmuje decyzję o tym, jaką metodę zastosuje w konkretnym przypadku. Sprawna i nieinwazyjna metoda lokalizacji wyciekającej wody w mieszkaniu to jedyny sposób, aby pozbyć się tego problemu. Należy pamiętać o tym, aby wszystkie działania były przeprowadzone z udziałem profesjonalistów. Tylko wówczas można liczyć na zadowalający efekt wykonanych pomiarów i prac.

Może Cię zainteresować