Technologie

Rodzaje pachołków drogowych – które gdzie ustawić?

Rodzaje-pachołkow-drogowych

Każdy kierowca zna zabezpieczenie dróg w postaci pachołków drogowych. Spotykamy się z nimi na co dzień w różnych sytuacjach – zarówno na jezdni, jak i poza nią. Znacznie rzadziej zastanawiamy się nad tym, jakie są rodzaje pachołków drogowych oraz jak jest to uzależnione od ich zastosowania. Podpowiadamy, gdzie ustawić konkretny typ pachołków drogowych, by było to bezpieczne i funkcjonalne. 

Charakterystyka pachołków drogowych

Pachołki drogowe to jeden z podstawowych elementów bezpieczeństwa ruchu drogowego. Ma kształt stożka, najczęściej występuje w kolorze biało-czerwonym lub biało-pomarańczowym, choć dostępne są również inne wersje kolorystyczne. Wytwarza się je z elastycznych materiałów, takich jak guma lub inne tworzywa sztuczne. Dzięki temu kolizja z pachołkiem drogowym lub najechanie na niego nie uszkadza ani pojazdu, ani pachołka. Wysokość stożków drogowych jest różna w zależności od zastosowań i waha się od 30 cm do nawet 110 cm. Pachołki drogowe dzięki swojej różnorodności sprawdzają się w wielu sytuacjach, zarówno na drogach, jak i ciągach pieszo-rowerowych, parkingach, ale również placach zabaw, skateparkach oraz prywatnych posesjach. Większość pachołków drogowych jest standardowo wyposażona w elementy odblaskowe, dzięki czemu są widoczne również po zmierzchu i w niesprzyjających warunkach pogodowych. Ponadto można wyposażyć pachołki drogowe w dodatkowe akcesoria, takie jak na przykład lampy drogowe nadające świetlny sygnał ostrzegawczy. 

Rodzaje pachołków drogowych 

Pachołki drogowe różnią się od siebie wieloma cechami, poczynając od koloru przez materiał, z którego są wykonane, a kończąc na ciężarze i wysokości. Wielkość oraz wysokość pachołków ostrzegawczych może być różna i waha się zakresach od 30 cm do 110 cm. Wraz z rosnącą wysokością zwiększa się również ich waga. Stożki drogowe różnią się od siebie również kolorem oraz wykończeniem. Najczęściej są spotykane takie o barwie biało-czerwonej lub biało-pomarańczowej, ewentualnie także żółto-czarnej. Jednak łatwo można kupić pachołki w dowolnym kolorze, zarówno z elementami odblaskowymi, jak i bez nich. 

reklama

Kolejnym kryterium odróżniającym od siebie różne modele pachołków drogowych jest materiał wykonania. Zdecydowana większość pachołków drogowych jest obecnie produkowana z gumy lub elastycznych tworzyw sztucznych. Dużo rzadziej wykorzystuje się plastikowe pachołki drogowe – ze względu na ich obniżoną trwałość. Niemal każdy stożek drogowy można wyposażyć w dodatkowe akcesoria, takie jak lampy ostrzegawcze czy znaki.

Zastosowanie pachołków drogowych

Pachołki drogowe mają wiele zastosowań zarówno na drogach, jak i poza nimi. Sprawdzają się niezależnie od typu drogi oraz natężenia ruchu ze względu na swoją różnorodność i szeroki wybór produktów. Niskie pachołki to dobre rozwiązanie do miast oraz terenu zabudowanego. Wyższe pachołki z dociążeniem sprawdzają się w miejscach o większym natężeniu ruchu, czyli autostradach i drogach szybkiego ruchu. Oprócz tego niezależnie od rodzaju stożków drogowych mogą być one stosowane na ciągach pieszo-rowerowych, placach zabaw czy prywatnych posesjach. Ciężko wyobrazić sobie place manewrowe służące do nauki jazdy bez pachołków drogowych. Jest to rozwiązanie nadające się do zabezpieczenia różnego rodzaju zagrożeń, oznakowania miejsc parkingowych czy zwrócenia uwagi na miejsca niebezpieczne – zarówno na drodze, jak i na prywatnej posesji. Duża funkcjonalność sprawia, że pachołki drogowe cieszą się niesłabnącą popularnością.

Może Cię zainteresować