Biznes Technologie

Zlecasz magazynowanie towarów zewnętrznej firmie? Oto, co musisz wiedzieć

magazynowanie-towaru

Zlecenie magazynowania towarów zewnętrznej firmie to praktyka, która cieszy się dużą popularnością, zwłaszcza wśród małych i średnich przedsiębiorców działających w branży e-commerce. Jest bowiem źródłem wymiernych korzyści. O czym jednak należy pamiętać, decydując się na ten krok? Na co uważać?

Magazynowanie towarów – co warto sprawdzić przed podpisaniem umowy?

Magazynowanie towarów na własną rękę wiąże się z pewnymi niedogodnościami, w tym koniecznością utrzymywania własnej przestrzeni magazynowej, co jest kosztowne. Nic więc dziwnego, że coraz częściej przedsiębiorcy decydują się powierzyć to zadanie wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. Dzięki temu mogą obniżyć koszty działalności i zapewnić towarom odpowiednie warunki przechowywania. Czy jednak na pewno?

Żeby zlecenie magazynowania towarów zewnętrznej firmie było korzystne dla przedsiębiorcy, powinien on zadbać o kilka kwestii. Pozwoli to uniknąć nieporozumień i dostosować usługę do indywidualnych oczekiwań. Co warto sprawdzić?

reklama
  1. Czy magazyn jest dostosowany do rodzaju towaru? Odpowiednie warunki przechowywania towarów to kluczowy element wpływający na ich trwałość i zachowanie właściwości. Dlatego zanim podpiszesz umowę z zewnętrzną firmą, upewnij się, że rzeczywiście dysponuje ona zapleczem, które zagwarantuje Twoim towarom optymalne warunki.
  1. Czy magazyn jest ubezpieczony? Właściwie skonstruowana polisa ubezpieczeniowa pozwoli Ci odzyskać ewentualne straty związane np. z niewłaściwym przechowywaniem towarów lub zniszczeniem ich podczas przygotowywania transportu.
  1. Czy magazyn jest odpowiednio wyposażony? Odpowiednia infrastruktura przeładunkowa sprawi, że towary zostaną szybko przygotowane, gdy zajdzie potrzeba ich transportu. Warto pamiętać, że magazyn to najczęściej duża przestrzeń wypełniona regałami. Dlatego drabiny, podnośniki, wózki widłowe czy też zwykłe paleciaki to elementy, które muszą znaleźć się w magazynie.
  1. Co mieści się w usłudze magazynowania? Część przedsiębiorców od zewnętrznego podmiotu wymaga jedynie udostępnienia przestrzeni do składowania towarów, inni oczekują, że partner zajmie się nie tylko przechowywaniem, ale i kompletacją zamówień, organizacją ich wysyłki, a nawet obsługą zwrotów. Żeby ustalić odpowiedni zakres usługi, warto mieć pewność co do swoich oczekiwań. Dlatego zanim pójdziesz na spotkanie i podpiszesz umowę, przeanalizuj potrzeby firmy.

Co wpływa na wydajność magazynowania towarów?

Terminowość dostaw to jeden z najważniejszych czynników, na który klienci zwracają uwagę. Niedotrzymywanie terminów najczęściej negatywnie odbija się na wizerunku firmy. Wpływ na sprawność realizacji dostaw ma również to, jak funkcjonuje magazyn. Dlatego przed podpisaniem umowy z firmą zewnętrzną, warto ocenić jego wydajność. Wpływ na to ma kilka czynników, w tym wspomniane już wyposażenie.

Wiele zależy również od zatrudnionego w magazynie personelu. Jeśli są to wykwalifikowane osoby z doświadczeniem i motywacją do pracy, sprawnie realizują procesy logistyczne. Dzięki temu wszystko odbywa się bez opóźnień. Rzetelna firma wykorzystuje również nowoczesne oprogramowanie. Ułatwia ono zarządzanie magazynem i pozytywnie wpływa na wydajność realizowanych działań.

Procesy toczące się w magazynie można również przyspieszyć dzięki automatyzacji. Układnice paletowe, przenośniki czy też automatyczne linie nie tylko usprawniają przepływ towarów, ale również eliminują ryzyko błędów i zapewniają ładunkom odpowiedni poziom bezpieczeństwa.

Magazynowanie towarów to jeden z kluczowych elementów łańcucha dostaw. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy przywiązują do niego dużą wagę. Nie zawsze jednak dysponują wystarczającymi zasobami, by odpowiednio zająć się tym procesem. Dlatego coraz częściej powierzają go wyspecjalizowanym podmiotom. Dzięki temu osiągają nie tylko korzyści finansowe. Zyskują również czas, by podejmować inne działania na rzecz rozwoju firmy.

źródło: Toplogistic.pl

Może Cię zainteresować