Systemy-przyzywowe-w-szpitalach

Z systemów przyzywowych coraz częściej korzysta się w placówkach opieki medycznej, do których należą domy opieki, szpitale, oraz laboratoria. Swoje zastosowanie znajdują także w sądach, aresztach, przemyśle, centrach handlowych, czy hotelach. Czym więc są systemy przyzywowe, które cieszą się tak dużą popularnością w zupełnie różnorodnych obiektach?

Systemy przyzywowe w szpitalach i domach opieki. 

Zarówno w szpitalach, jak i domach opieki systemy przyzywowe są kluczowymi elementami w każdej sali, w której przebywają chorzy, bądź osoby z niepełnosprawnościami. Te dwie grupy są bardzo często zależne od pielęgniarek lub opiekunek. Dzięki dostępowi do przycisków, za pomocą których potrzebujący mogą wezwać pomoc, ich życie staje się prostsze. Przyciski najczęściej umieszcza się na ścianie. Dopuszcza się również możliwość umieszczenia takiego przycisku w zasięgu dłoni chorego, który jest np. osobą leżącą.

Systemy przyzywowe znajdujące się w domach opieki są wyposażone w identyfikację imienną (co różni je od tych stosowanych w szpitalach). Taka identyfikacja jest bardzo praktyczna, ponieważ znaczna część osób spędza w domach opieki wiele lat. Dodatkowymi opcjami dla osób w podeszłym wieku są np. wezwanie fizjoterapeuty, księdza, bądź wybór menu.

reklama

Najnowocześniejsze systemy przyzywowe zawierają:

  • archiwizację poszczególnych zdarzeń z danego pomieszczenia;
  • możliwość rozróżniania powiadomień, które dotyczą konkretnego pacjenta (pomoc lekarska, skorzystanie z toalety);
  • zdalny podgląd zdarzeń, które miały miejscu w danym pomieszczeniu przy użyciu Internetu;
  • czytelne manipulatory, z których z łatwością mogą korzystać osoby starsze i niedowidzące;
  • manipulatory posiadające uchwyt, które są przeznaczone dla pacjentów np. po operacji;
  • przycisk „nocnej kontroli”, który powiadamia o obchodzie lekarzy;
  • gniazda, do których można podpiąć sprzęt medyczny;
  • powiadomienie o odłączeniu danego manipulatora, bądź o awarii poszczególnych gniazd;
  • prostą administrację systemu.

Istnieje również możliwość rozbudowania systemy przywoławczego o

  • możliwość wezwania zespołu reanimacyjnego;
  • zapisywanie historii podawanych leków, czy przeprowadzanych zabiegów;
  • tworzenie karty pacjenta;
  • integrację z monitoringiem w salach.

Sposób działania systemów przyzywowych. 

Najczęściej instalowanymi systemami przyzywowymi są te działające za pomocą sieci teleinformatycznej. Sygnał trafia do danych urządzeń przy wykorzystaniu adresu IP. Zapewnia to funkcjonalność na jak najwyższym poziomie. Przy łóżku chorego często montuje się panel nadłóżkowy, bądź aparat przyłóżkowy. W jego sali instaluje się ponadto podcentralkę, czyli kasownik. Nad drzwiami sali chorego znajduje się lampka sygnalizacyjna. W łazience swoje zastosowanie znajdą włączniki przyciskowe, bądź pociągane. Z kolei w dyżurce pielęgniarek montuje się matrycę sygnalizacyjną, inaczej matrycę główną. 

Systemy przyzywowe składają się m.in. z gniazda przywoławczego oraz centralki. W zależności od rodzaju systemu, naciśnięcie przycisku wywołuje alarm w konkretnych miejscach np. w pokoju pielęgniarskim, bądź w kilku różnych punktach. Na rynku dostępne są także systemy wyposażone w mikrofony oraz głośniki, dzięki czemu pacjent może zgłosić pielęgniarce, czego potrzebuje w danym momencie. Dzięki centralce osoba, która otrzymała alarm wie, z jakiego pomieszczenia on dobiega. Najnowsze centralki posiadają panel dotykowy, z kolei starsze – diody LED.

Czy warto korzystać z systemów przyzywowych?

Systemy tego rodzaju z pewnością usprawniają pracę nie tylko w szpitalach, czy domach opieki, ale i w innych obiektach przyjmujących klientów, którzy potrzebują porady w danej sprawie. Systemy przyzywowe sprawiają, że osoba, która potrzebuje pomocy może ją otrzymać w jak najszybszym czasie. Jest to bardzo ważne zwłaszcza wśród pacjentów, którzy mogą się źle poczuć i konieczna jest natychmiastowa konsultacja z lekarzem.  

źródło: Inmed.pl – producent sprzętu medycznego dla szpitali

Może Cię zainteresować