Kompresory sprawdzają się doskonale w produkcji w wielu różnych branżach. Szeroki wybór urządzeń sprężających powietrze sprawia, że dostosowanie ich do potrzeb zakładu i sektora, w jakim działa jest niebywale łatwe. Jednym z bardziej popularnych kompresorów są urządzenia śrubowe. Przedstawiamy zasadę działania śrubowych kompresorów powietrza i ich możliwe zastosowania.
Charakterystyka i zasada działania kompresorów śrubowych
Kompresory śrubowe to jeden z rodzajów urządzeń wykorzystywanych do produkcji i zaopatrywania w sprężone powietrze. Urządzenia te wymuszają przepływ powietrza w odpowiednim kierunku i zwiększają ciśnienie medium roboczego. W zależności od typu kompresora proces ten może zachodzić na różne sposoby. Poszczególne kompresory charakteryzują się odmienną wydajnością, konstrukcją i kosztami eksploatacji.
Mechanizm działania sprężarki śrubowej wiąże się bezpośrednio z jej nazwą. Dwa wirniki są podstawowym elementem i jednocześnie mechanizmem roboczym w kompresorach tego typu. Ich obrót we wnętrzu kompresora wymusza określony kierunek przepływu gazu i zwiększenie jego ciśnienia. Sprężarki śrubowe występują w wariancie olejowym i bezolejowym. W kompresorach olejowych olej stosowany jest do smarowania elementów sprężarki w celu zmniejszenia tarcia oraz do chłodzenia. W urządzeniach bezolejowych śruby wykonane są z materiału minimalizującego tarcie oraz są nieco bardziej oddalone od siebie, aby ograniczyć ich kontakt i ścieranie. Każdy z tych typów kompresorów śrubowych znajduje zastosowanie w innych branżach.
Zalety stosowania kompresorów śrubowych
Z użytkowania kompresorów śrubowych płynie bardzo wiele korzyści. Są to wydajne i energooszczędne urządzenia, które mogą pracować w trybie ciągłym. Oprócz tego kompresory śrubowe wyróżniają się stosunkowo niską ceną zakupu w porównaniu do innych typów sprężarek. Wyróżnia je także duże zróżnicowanie modeli o odmiennych parametrach, specyfikacji technicznej i charakterystyce. Dzięki temu są to urządzenia bardzo elastyczne, z możliwością dostosowania ich do indywidualnych potrzeb i specyficznych warunków pracy w konkretnym zakładzie. Ponadto cecha ta pozwala na dostosowanie ich wydajności i trybu pracy do potrzeb użytkownika.
Kompresory śrubowe wyróżniają się także cichą pracą. W porównaniu do innych sprężarek emitowane przez nie hałas jest śladowy. Dzięki swojej prostej budowie serwisowanie kompresorów śrubowych jest bardzo łatwe a dostęp do części powszechny. Serwisy mogą się odbywać rzadziej niż w przypadku innych sprężarek powietrza a części zamienne są również dużo tańsze.
Kompresory śrubowe bezolejowe to najlepsze urządzenia do uzyskiwania sprężonego powietrza klasy 0. Jest to cecha najbardziej ceniona w branżach, w których czystość emitowanego przez sprężarkę powietrza jest kluczowa. W modelach bezolejowych całkowicie wykluczone jest obecność drobinek oleju i wody w powietrzu a dzięki zastosowaniu specjalistycznych filtrów i systemów uzdatniania redukowane są również inne rodzaje zanieczyszczeń.
Wśród kompresorów śrubowych można także spotkać urządzenia o niewielkich kompaktowych rozmiarach. Przez co są idealne do użytku domowego, niewielkich zakładów czy warsztatów. Sprężarki te przeznaczone do zastosowań półprofesjonalnych i profesjonalnych są bardzo mobilne i łatwe w transporcie.
Zastosowanie kompresorów śrubowych
Dzięki wszystkim zaletom kompresorów śrubowych są one jednymi z najpopularniejszych urządzeń służących do wytwarzania sprężonego powietrza. Ponadto są również niebywale uniwersalne. Dlatego też z powodzeniem stosuje się je zarówno w przemyśle, jak i w użytku domowym. Bez przeszkód można wykorzystywać kompresory śrubowe w każdym sektorze i dziedzinie przemysłu. Bezolejowe warianty kompresorów śrubowych są najbardziej cenione przez przemysł farmaceutyczny i spożywczy, gdzie do procesów produkcyjnych niezbędne jest sprężone powietrze najwyższej jakości. W sektorach tych jakiekolwiek zanieczyszczenie czy skażenie sprężonego powietrza jest absolutnie niedopuszczalne. Dlatego też bezolejowe kompresory śrubowe na stałe zagościły we wszystkich zakładach tych branż.
źródło: Czemar.pl