Usługi transportu ciężarowego cieszą się dużym uznaniem wśród przedsiębiorców. Korzystają z nich nie tylko krajowi i międzynarodowi giganci, ale też niewielkie firmy. Z czego wynika ich popularność? Na czym właściwie polegają i jakie opcje przedsiębiorcy mają do wyboru?
Transport ciężarowy – co to? Jakie są jego główne zalety?
Transport ciężarowy polega na przewozie towarów drogą lądową za pomocą ciągników siodłowych. Jest on realizowany zarówno na bliskie, jak i dalekie odległości. Wśród największych jego zalet można wymienić:
- uniwersalność – transport ciężarowy pozwala na przewóz ładunków różnego typu. Mogą to być zarówno towary standardowe, jak i szybko psujące się czy też ponadgabarytowe,
- dostępność – na rynku działa wiele firm spedycyjnych, które oferują usługi transportu ciężarowego. Przedsiębiorcy mogą więc przebierać w ofertach. Specjaliści przestrzegają jednak przed wyborem podmiotu wyłącznie na podstawie ceny. Rzadko kiedy bowiem idzie ona w parze z jakością usług. Dlatego analizując firmy działające na rynku, należy uwzględnić także inne kryteria, takie jak doświadczenie, dostępna flota transportowa czy też zakres świadczonego wsparcia,
- elastyczność – usługi transportowe można łatwo dopasować do specyfiki towarów, charakteru zlecenia oraz indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Są one dostępne nie tylko dla dużych firm, ale i mikro, małych oraz średnich biznesów, niezależnie od branży, w jakiej działają.
Usługi transportu ciężarowego – przegląd dostępnych opcji
Wbrew pozorom usługi transportu ciężarowego nie polegają wyłącznie na przewozie towarów z punktu A do punktu B. Obejmują szereg innych działań, takich jak dobór środka transportu czy też załatwienie wymaganych formalności. W ich ramach przedsiębiorcy mają do wyboru różne opcje. Oto najchętniej wybierane.
- Transport ciężarowy całopojazdowy. W tym wypadku towary od jednego przedsiębiorcy zajmują całą przestrzeń załadunkową pojazdu. To najszybszy sposób dostawy ładunku, który pozwala zagospodarować dostępną powierzchnię według indywidualnych potrzeb nadawcy. Jest jednak droższy niż transport ciężarowy drobnicowy. Sprawdza się w przypadku dużych ilości towarów.
- Transport ciężarowy drobnicowy. Przestrzeń załadunkowa pojazdu jest dzielona pomiędzy kilku nadawców, a przewożone towary trafiają do różnych odbiorców. Pozwala to zoptymalizować wydatki związane z transportem małych ładunków. Koszty usługi są bowiem proporcjonalnie dzielone między przedsiębiorców.
- Transport ciężarowy ponadgabarytowy. Jest on zorientowany na przewóz ładunków ponadgabarytowych (ponadnormatywnych), czyli takich, które swoimi rozmiarami lub wagą przekraczają przyjęte w prawie normy. Do tej kategorii zalicza się m.in. maszyny i urządzenia rolnicze oraz budowlane, silosy czy też elementy konstrukcyjne, np. przęsła mostów.
- Transport ciężarowy niekonwencjonalny. Może być realizowany w formule całopojazdowej, drobnicowej i ponadgabarytowej. Obejmuje niestandardowe ładunki, takie jak dzieła sztuki, leki, alkohole, żywność, materiały chemiczne czy też towary niebezpieczne. Wymagają one zapewnienia ściśle określonych warunków przewozu. Stosuje się w tym celu nie tylko klasyczne naczepy, ale też chłodnie, izotermy czy też cysterny.
Co więcej, usługi transportu ciężarowego mogą być realizowane w formule door-to-door, czyli od drzwi do drzwi. Ładunek jest odbierany od nadawcy, a następnie transportowany bezpośrednio do odbiorcy. To usługa ceniona za wygodę, szybkość dostawy i stosunkowo niskie koszty.
Transport ciężarowy – komu powierzyć jego organizację?
Chociaż wydawać by się mogło, że organizacja transportu ciężarowego to mało wymagające zadanie, pod uwagę należy wziąć wiele kwestii. Dobór środka transportu, ustalenie optymalnej trasy czy też wykup ubezpieczenia to tylko niektóre z nich. Zadbanie o wszystkie szczegóły na własną rękę kosztowałoby przedsiębiorcę sporo wysiłku i czasu.
Dlatego organizację transportu ciężarowego warto powierzyć rzetelnej firmie spedycyjnej, która zajmie się wszelkimi szczegółami związanymi z przewozem ładunku. Dzięki temu dotrze on do odbiorcy bezpiecznie i w odpowiednim stanie.