Dom i ogród Technologie

Czy warto postawić wiatę fotowoltaiczną?

wiata-fotowoltaiczna

Wiata garażowa to konstrukcja, która ma przede wszystkim zabezpieczać samochód przed niesprzyjającymi czynnikami atmosferycznymi. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby budowla pełniła jeszcze jedną rolę – wiaty fotowoltaicznej. Czy warto zdecydować się na ten krok? Kiedy carport fotowoltaiczny to szczególnie dobra opcja?

Wiata fotowoltaiczna – co to takiego?

Wiata fotowoltaiczna (lub inaczej carport fotowoltaiczny/solarny) to nic innego jak zadaszona konstrukcja nad miejscem parkingowym. Od standardowej wiaty garażowej odróżnia ją to, że pokrywają ją panele fotowoltaiczne, dzięki czemu produkuje prąd ze słońca. Uzyskaną w ten sposób energię elektryczną można wykorzystać do ładowania samochodu hybrydowego lub zasilenia urządzeń w domu.

Dzięki trwałej i solidnej konstrukcji wiata fotowoltaiczna nie tylko produkuje prąd, ale również zabezpiecza samochód przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz i promieniowanie słoneczne. Zapewnia również wygodne parkowanie.

reklama

Carport fotowoltaiczny najczęściej składa się ze spadzistego dachu, dla którego wsparciem są podpory mocowane do betonowej podstawy. Jego poszycie może składać się z dachówki lub blachy, na której zostaną zamontowane panele fotowoltaiczne, albo wyłącznie z paneli fotowoltaicznych.

Kiedy carport solarny to dobre rozwiązanie?

Wraz z upowszechnieniem się fotowoltaiki wiaty solarne zyskują na popularności. Stanowią bowiem rozwiązania 2w1. Ich użytkownicy otrzymują nie tylko źródło darmowej energii, ale również mogą korzystać z zadaszonego miejsca parkingowego. Co więcej, carporty fotowoltaiczne pozwalają w praktyczny sposób wykorzystać dostępną przestrzeń. W jakich przypadkach warto je zastosować?

1.      Gdy powierzchnia dachu budynku, na którym chcesz zamontować panele fotowoltaiczne, jest zbyt mała, aby uzyskać pożądaną moc instalacji. Dzięki budowie wiaty solarnej możesz uzupełnić braki i zbudować system, który będzie odpowiadał Twojemu zapotrzebowaniu na prąd.

2.      Gdy nieodpowiedni kąt nachylenia dachu budynku uniemożliwia montaż paneli fotowoltaicznych. W takiej sytuacji dzięki budowie carportu solarnego nie musisz rezygnować z instalacji fotowoltaicznej.

3.      Gdy chcesz wybudować garaż z myślą o montażu fotowoltaiki. Koszt budowy wiaty solarnej jest niższy niż koszt budowy garażu. Decydując się na carport, więcej pieniędzy zostaje w Twojej kieszeni. Dodatkowo obiekt, o ile spełnia wymogi art. 29 pkt 2 ust. 2 Prawa budowlanego, nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani zgłoszenia. W praktyce oznacza to, że prace budowlane możesz rozpocząć natychmiast po uzyskaniu projektu.

4.      Gdy chcesz stworzyć prywatną stację ładowania samochodu elektrycznego. Odpowiednio zaprojektowana wiata fotowoltaiczna jest w stanie dostarczyć energię niezbędną do ładowania samochodu elektrycznego. Jak zostało wspomniane, jest również tańsza w budowie niż garaż, co sprawia, że inwestycja w nią szybciej się zwraca.

Wiata fotowoltaiczna – o czym warto pamiętać?

Carport fotowoltaiczny nie jest zwykłym obiektem. Łączy w sobie dwie funkcje. Dlatego musi być odpowiednio zaprojektowany. W projekcie należy uwzględnić nie tylko warunki zabudowy, ale również ergonomię korzystania z wiaty i bezpieczeństwo zaparkowanego samochodu. Co więcej, budowla musi pozwalać na optymalne ułożenie paneli fotowoltaicznych względem słońca. W przeciwnym razie moc instalacji nie będzie wystarczająca.

Do budowy wiaty fotowoltaicznej należy wykorzystać wysokiej jakości elementy konstrukcyjne. Obiekt musi bowiem sprostać trudnym warunkom atmosferycznym i zapewniać bezpieczeństwo – zarówno panelom fotowoltaicznym, jak i użytkownikom posesji. Znaczenie ma również montażu modułów. Dlatego zadanie to warto powierzyć specjalistom.

Wiaty solarne z roku na rok zyskują coraz większe grono zwolenników. Zapewniają bowiem dostęp do ekologicznej energii. Nic więc dziwnego, że decydują się na nie tylko osoby prywatne, ale i przedsiębiorcy.

źródło: inverter.com.pl

Może Cię zainteresować