Technologie

Na czym polega serwis kompresorów

Dla osiągnięcia długiej żywotności sprężarek oraz utrzymania ich w pełnej wydajności niezbędny jest systematyczny serwis urządzeń. Sprawdź, co powinien obejmować dobry serwis kompresorów oraz jak wybrać firmę, która sprawdzi się w serwisie urządzeń w Twoim zakładzie.  

Serwis sprężarek – jakie elementy powinien zawierać

Utrzymanie kompresora w dobrej kondycji jest warunkiem prawidłowej i wydajnej pracy maszyny. Stąd istotny jest kompleksowy przegląd urządzenia, który obejmuje zarówno pomiar parametrów pracy maszyny, jak i wymianę niezbędnych części, podzespołów i materiałów eksploatacyjnych. Warto pamiętać, że serwis sprężarki to nie tylko wymiana filtrów i wymiana oleju. Te czynności nie zapewnią długiego i bezawaryjnego działania maszyny. 

W ramach dobrego serwisu sprężarek można oczekiwać, że serwisant przeprowadzi monitoring pracy urządzenia. W ramach czynności powinien wykonać pomiary stopnia wykorzystania kompresorów działających w systemie sprężonego powietrza. Ważny jest także pomiar drgań łożysk działających w blokach śrubowych oraz w silnikach napędowych. Konieczny będzie także pomiar temperatur podzespołów mechanicznych oraz części elektrycznych. Podczas prac serwisant powinien dokonać także laserowego osiowania układów napędowych, a w przypadku kompresorów z napędem pasowym dokonać częstotliwościowego pomiaru naprężenia pasów napędowych. Kolejnym ważnym elementem jest wymiana materiałów eksploatacyjnych, zestawów naprawczych oraz odbiór od klienta zużytych filtrów i oleju oraz przekazanie ich do recyklingu. 

reklama

W ramach serwisu wykonuje się również remonty sprężarek uwzględniające diagnostykę, weryfikację i opomiarowanie, a także wymianę zużytych części, regenerację bloków sprężających, silników, układu olejowego i powietrza w zakresie regeneracji chłodnic. W czasie serwisu dokonuje się również aktualizację oprogramowania sterowników. Po wykonanych pracach serwisant obowiązkowo musi wykonać rozruch próbny, na podstawe którego moze oddać urządzenie do ponownej eksploatacji. 

Przegląd sprężarki to nie wszystko….

Prawidłowo przeprowadzony serwis kompresorów to bez wątpienia najważniejszy parametr wyboru firmy, która będzie zajmować się takimi pracami. Jednak warto wziąć pod uwagę także mniej oczywiste, ale także istotne kwestie. Sprężarki, podobnie jak inne urządzenia mechaniczne, nie zawsze, pomimo regularnych przeglądów, pracują bezawaryjnie. Dlatego w zakresie usług serwisowych, warto podjąć współpracę z firmą, która oferuje 24 godzinną dostępność, także w niedzielę i święta. W takiej sytuacji natychmiastowa interwencja specjalistów może oznaczać brak konieczności zaprzestania wytwarzania sprężonego powietrza, co skutkować będzie wstrzymaniem realizowanych procesów produkcyjnych, lub skróceniem podłączenia do minimum. Doby serwis będzie w stanie także zaoferować urządzenie zastępcze w przypadku, kiedy użytkowany kompresor będzie potrzebować dłuższej naprawy. 

Należy podkreślić, że dobry serwisant sprężarek nie tylko sprawdzi stan aktualny urządzenia, wymieni części eksploatacyjne czy uszkodzone podzespoły, ale także będzie w stanie wskazać konieczne naprawy, wymiany czy remonty w horyzoncie czasowym. To pozwoli Twojej firmie zaplanować konieczne prace serwisowe z odpowiednim wyprzedzeniem, co skutecznie zapobiegnie niechcianej awarii. 

Dobry serwis kompresorów to także wymiana na oryginalne części zamienne i materiały eksploatacyjne zgodnie z wytycznymi producenta sprężarki. W ten sposób nie tylko przedłuża się żywotność maszyn, ale również podtrzymuje gwarancję producenta urządzenia.

Warto także rozważyć podpisanie umowy z firmą serwisującą kompresory na stały nadzór nad urządzeniem. W ten sposób konserwacja urządzeń będzie prowadzona w sposób ciągły, a przedsiębiorca nie będzie musiał pamiętać o rezerwacji terminów na każde prace serwisowe. 

Podsumowując – dobry serwis kompresorów to gwarancja długiej żywotności sprężarek w Twoim zakładzie oraz ciągłości procesów produkcyjnych realizowanych przy udziale sprężonego powietrza. Warto zdecydować się na serwis pomimo kosztów, ponieważ w dłuższej perspektywie czasowej takie działanie jest znacznie bardziej opłacalne, niż konieczność zakupu nowej sprężarki po awarii maszyny, która nie była w odpowiedni sposób serwisowana.

źródło: ALMiG kompresory

Może Cię zainteresować