Kredytobiorcy, którzy są związani z bankiem kredytem walutowym we frankach szwajcarskich znajdują się w trudnej sytuacji. Stopy procentowe wzrastają, inflacja rośnie, a jednocześnie osłabia się złotówka. To połączenie skutkuje gwałtownym wzrostem rat kredytów. Dlatego też frankowicze szukają sposobów na uwolnienie się od rosnących zobowiązań kredytowych. Czy jest metoda na uniknięcie negatywnych skutków sytuacji ekonomicznej i spłacania coraz większych rat kredytu? Odpowiadamy, jakie kroki podjąć.
Unieważnienie kredytu we frankach – ugoda z bankiem?
Wiele czynników ekonomicznych złożyło się na gwałtowny wzrost rat kredytów walutowych, w szczególności we frankach szwajcarskich. Wszystkie problemy kredytobiorców zaczęły się od rosnącej inflacji i osłabienia naszej waluty. Już to spowodowało, że raty kredytów z miesiąca na miesiąc stopniowo wzrastały. Jednak znacznie poważniejsze skutki wywołało podniesienie stóp procentowych przez Narodowy Bank Polski. W efekcie raty kredytów wzrosły nawet kilkukrotnie. Trudno się więc dziwić, że posiadacze kredytów we frankach szukają sposobów na pozbycie się tak kosztownego zobowiązania.
Na początku grudnia br. prezes Komisji Nadzoru Finansowego wydał zalecenie dla banków, zgodnie z którym sugeruje im zawieranie ugód w kwestii kredytów frankowych. Skłoniło to niektóre banki, jak na przykład PKO BP, ING Bank Śląski czy mBank do uruchomienia programów ugodowych. Większość z nich przewiduje przewalutowanie kredytów. Najczęściej odbywa się to na drodze mediacji pomiędzy bankiem a klientem. Jednak to o czym klient powinien pamiętać to fakt, że bank w pierwszej kolejności dba o swój interes, nie zaś o interes klienta. Dlatego przed przyjęciem jakiejkolwiek ugody kredytowej należy dokładnie przeliczyć wszystkie zawarte w niej kwoty i sprawdzić informacje. Można też w tym zakresie poprosić o pomoc zaufanego księgowego, by upewnić się, że przewalutowanie kredytu rzeczywiście będzie korzystne. Istnieje również inna możliwość rozwiązania sprawy, a jest nią wejście na drogę sądową.
Sądowe unieważnienie kredytu we frankach
Nie każdy bank wychodzi do swoich klientów z propozycją zmiany warunków kredytu we frankach. Ponadto generalnie ugody kredytowe proponowane przez bank mają niekorzystne warunki. Jaką więc alternatywę ma kredytobiorca? Może wstąpić na drogę sądową i ubiegać się o rozstrzygnięcie sprawy właśnie przed sądem powszechnym.
W rzeczywistości taka forma porozumienia z bankiem najczęściej okazuje się najbardziej korzystna dla klienta. Dlaczego więc jest ona jeszcze tak mało popularna? Z jednej strony wiele obaw wzbudzają ewentualne koszty sądowe i groźba niepowodzenia. Nie bez znaczenia jest również niepewność dotycząca czasu zakończenia sprawy sądowej. Jednak należy spojrzeć na to nieco szerzej i rozpatrzyć wszystkie możliwości w kontekście korzyści oraz strat finansowych. Pod tym kątem wejście na drogę sądową jest zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem.
Banki starają się unikać batalii sądowych. Jest to dla nich znacznie droższe niż zawarcie ugody z kredytobiorcą, a do tego sądy powszechne najczęściej stają po stronie kredytobiorcy. Z tego powodu przedstawiciele prawni banków starają się za wszelką cenę odwieść klientów od wytaczania spraw sądowych. Wystosowują więc pisma, w których ostrzegają o tym, że klient może być zobligowany do poniesienia konsekwencji ustalenia nieważności umowy kredytu. Tym samym otworzyłoby to drogę do tak zwanego pozwu o wynagrodzenie za korzystanie z udostępnionego kapitału kredytu. Groźby tak wysokich kosztów skutecznie odstraszają kredytobiorców przed wstąpieniem na drogę sądową. Warto jednak wiedzieć, że pisma tego typu nie mają odzwierciedlenia w rzeczywistości i istnieje małe prawdopodobieństwo, że zostaną zrealizowane. Tym samym zawsze najlepszym i najbardziej korzystnym rozwiązaniem dla kredytobiorców okazuje się sądowe rozstrzygnięcie sprawy o unieważnienie kredytu. Aby cały proces przebiegł możliwie jak najsprawniej, a rozwiązanie było korzystne dla frankowicza, warto skorzystać z pomocy adwokata bądź radcy prawnego, który zadba o dopełnienie wszelkich formalności oraz kontakt z bankiem i sądem.
źródło: https://kancelariarzucidlo.pl/