Do posiadania urządzenia fiskalnego jest (co do zasady) zobowiązany każdy przedsiębiorca, który prowadzi sprzedaż towarów lub usług na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych. Ustawodawca nie precyzuje jednak, jakie ma to być urządzenie – kasa fiskalna, czy może drukarka fiskalna. Czym różnią się między sobą te sprzęty? Na który i kiedy warto się zdecydować?
Kasa fiskalna a drukarka fiskalna – zasadnicze różnice
Jednym z podstawowych obowiązków przedsiębiorcy sprzedającego towary lub usługi osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowym jest ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego na urządzeniu rejestrującym. Niezależnie od rodzaju i specyfiki biznesu podatnik ma do wyboru jedną z dwóch opcji – albo kasę, albo drukarkę fiskalną. Oba sprzęty pozwalają odpowiednio udokumentować sprzedaż i wystawiają paragony fiskalne. Czym się jednak różnią?
Zasadnicza różnica tkwi w ich konstrukcji. Kasy fiskalne są projektowane w taki sposób, że mogą działać samodzielnie, bez konieczności stosowania zewnętrznego programu aplikacyjnego do ich obsługi. Mają bowiem wbudowane oprogramowanie. Natomiast drukarki fiskalne nie są autonomiczne. Do prawidłowego działania wymagają integracji z programem sprzedażowym zainstalowanym na komputerze.
Kasy fiskalne mają wbudowaną bazę towarową PLU (bazę danych o towarach i usługach) i programuje się je przy użyciu klawiatury, w którą sprzęt jest wyposażony. Natomiast drukarki fiskalne zamiast bazy towarowej mają algorytm, który weryfikuje zmiany stawek podatku przypisane do określonych nazw towarów lub usług. Można nimi sterować tylko przez interfejs komunikacyjny zintegrowany z programem sprzedażowym.
Drukarki fiskalne najczęściej nie mają klawiatury numerycznej i są wyposażone w zaledwie kilka przycisków, w tym jeden do wydruku raportu dobowego. Są przyjazne w obsłudze i w odróżnieniu od kas fiskalnych nie wymagają programowania bazy towarowej.
Czym jeszcze różnią się od siebie kasa i drukarka fiskalna? Dostępne funkcje
Konstrukcja urządzenia rejestrującego przekłada się na zakres oferowanych możliwości. Kasa fiskalna pozwala na wykonywanie jedynie prostych operacji. Służy przede wszystkim do ewidencji obrotu i kwot podatku należnego. Pozwala również na dokonywanie zwrotów, rozliczanie utargu oraz wykonywanie raportów dobowych i miesięcznych.
Natomiast drukarka fiskalna to zaawansowane urządzenie, które oferuje zdecydowanie więcej funkcji niż kasa fiskalna. Za jej pomocą przedsiębiorca może wystawiać nie tylko paragony i faktury VAT, ale również dokumenty niefiskalne. Ponadto służy ona do wykonywania raportów i analiz sprzedażowych i sprawdzania stanów magazynowych. Zapewnia również możliwość zastosowania automatycznych zestawów rabatowych. Ułatwia więc prowadzenie sprzedaży na wielu płaszczyznach.
Zarówno kasy fiskalne, jak i drukarki fiskalne są kompatybilne z urządzeniami peryferyjnymi – terminalem płatniczym, wagą czy też czytnikiem kodów kreskowych. Pozwala to stworzyć kompletne stanowisko sprzedaży, niezależnie od tego, jaką opcję sprzętową w ostateczności wybierze przedsiębiorca.
Kasa fiskalna, a może drukarka fiskalna? Co kiedy wybrać?
To, na jaką opcję zdecyduje się podatnik, zależy przede wszystkim od skali działalności i potrzeb biznesu. Kasy fiskalne będą odpowiednie w przypadku małych biznesów, które nie potrzebują zaawansowanych systemów do zarządzania sprzedażą. Jeśli natomiast oferta przedsiębiorcy obejmuje kilka tysięcy pozycji towarowych i potrzebuje on dodatkowych funkcji wykraczających poza rejestrowanie sprzedaży, wówczas lepszym wyborem będzie drukarka fiskalna.
Chociaż w mowie potocznej kasa i drukarka fiskalna bywają stosowane zamiennie, to dwa odrębne urządzenia. Różnią się one przede wszystkim stopniem autonomiczności oraz zakresem oferowanych funkcji. Mimo że kasy fiskalne działają samodzielnie, oferują mniej funkcji niż zależne od programu sprzedażowego drukarki fiskalne. Niemniej jedne i drugie są potrzebne na rynku. Odpowiadają bowiem na różne potrzeby podatników.
źródło: sklep.kaspol.pl