Dom i ogród Lifestyle

Ogrzewanie propanem – czemu warto je wybrać dla swojego domu?

dostawy-propanu

Ogrzewanie propanem to niemal same zalety. Przyglądając się bliżej temu rozwiązaniu dla domu i firmy próżno szukać w nim słabych stron, które mogłyby odstraszyć potencjalnego inwestora. Jednak postanowiliśmy przybliżyć zagadnienie dotyczące tego, dlaczego warto wybrać ogrzewanie propanem dla swojego domu. Przedstawiamy pigułkę wiedzy o zaletach płynnego propanu i jego wykorzystania w domu.

Płynny propan – paliwo przyjazne dla środowiska

Ekologiczny charakter propanu jest niezaprzeczalny i potwierdzony przez liczne badania. Świadczą o tym również rekomendacje organizacji proekologicznych, które zachęcają do przejścia na tę formę ogrzewania domu. Jest to cecha dość ważna w kontekście potrzeb społecznych i nacisku, jaki w ostatnim czasie kładzie się na sprawy związane z ekologią.

Stale pogarszający się stan środowiska naturalnego sprawia, że każdy z nas powinien dołożyć swoją cegiełkę do jego poprawy. Doskonałym sposobem jest wybór ekologicznych form ogrzewania, takich jak płynny propan. Ogrzewanie propanem nie przyczynia się do powstawania smogu ani zadymienia pochodzącego z domowych kominów. W procesie spalania nie powstają także węglowodory aromatyczne odpowiadające za brzydki zapach, który jest nieodzownym elementem krajobrazu wielu miejsc w okresie grzewczym. Spalanie propanu nie prowadzi także do uwalniania pyłów zawieszonych, które są głównym składnikiem smogu i związkiem niezwykle toksycznym dla naszych organizmów. Co więc powstaje?

reklama

Oprócz dużej ilości ciepła, które zostaje przekierowane do domowych kaloryferów, otrzymujemy takie produkty uboczne, jak niewielkie ilości dwutlenku węgla i czystą wodę. Woda zostaje odprowadzona do kanalizacji, a dwutlenek węgla może być szybko zneutralizowany przez okoliczne drzewa. Całkowicie bez szkody dla powietrza, gleb czy wód gruntowych.

Ogrzewanie propanem przyjazne dla domowego budżetu

Względy ekonomiczne są najczęściej najważniejszymi cechami ogrzewania i paliwa opałowego, które przekonują nas do wyboru konkretnego rozwiązania. Na tym polu ogrzewanie zasilane propanem ma sporą przewagę. Z jednej strony gaz propan wciąż pozostaje najtańszym materiałem opałowym dostępnym na rynku. Z drugiej – bardzo ważna jest także wydajność paliwa, która w przypadku gazu propan jest naprawdę wysoka. Takie połączenie sprawia, że ogrzanie domu propanem, nawet w mroźne zimy, nie jest tak dużym wydatkiem, jak w przypadku innych metod grzewczych.

Warto również zwrócić uwagę na koszty inwestycji początkowej, czyli wydatki związane z zakupem nowoczesnego kotła kondensacyjnego na gaz oraz zbiornika na płynny propan. Dzięki ekologicznemu charakterowi ogrzewania propanem, można skorzystać z dotacji w ramach Programu Czyste Powietrze. Zakłada on dopłaty do zakupu kotłów na paliwa ekologiczne. Dzięki temu wydatki inwestora znacząco spadają, a opłacalność całej inwestycji dodatkowo się zwiększa.

Wygoda i wielofunkcyjność zbiornikowej instalacji gazowej

W nowoczesnym świecie, w którym żyjemy, przywykliśmy do automatyzacji wielu czynności, która pozwala nam przeznaczyć wolny czas na ważniejsze zadania niż doglądanie pieca grzewczego. Kiedyś zupełną normą było codzienne rozpalanie pieca czy budzenie się w zimnym domu, bo w nocy palenisko wygasło. Następnym krokiem było przejście na piece z podajnikiem. Wystarczyło raz na kilka dni uzupełnić zapas opału w podajniku, by cieszyć się ciepłem w domu bez konieczności doglądania kotła.

Nowoczesne piece kondensacyjne na propan wprowadziły nas na jeszcze wyższy poziom wygody. Pobór płynnego propanu następuje automatycznie ze zbiornika zlokalizowanego na podwórku. Użytkownik ustawia optymalną dla siebie temperaturę na termostacie, a komputer zarządzający piecem zajmuje się całą resztą. W odpowiednim momencie rozpala piec i podgrzewa kaloryfery, a wygasza się, kiedy w domu jest wystarczająco ciepło, aby oszczędzać opał. Co więcej, nowoczesne rozwiązania dają użytkownikom możliwość ustawienia trybu nocnego czy odmiennego dla różnych dni tygodnia. Sprawia to, że wymagana temperatura w pomieszczeniach automatycznie obniża się na noc czy w godzinach, kiedy domownicy pozostają poza domem, w szkole czy w pracy, przy jednoczesnym uwzględnieniu weekendów, które są wyjątkami od tej reguły.

Dodatkowo gaz propan z przydomowego zbiornika z powodzeniem może być wykorzystany do zasilania kuchenki gazowej czy podgrzewacza wody użytkowej. Z tego rozwiązania w szczególności ucieszą się użytkownicy pozostający poza zasięgiem sieci gazu ziemnego. Przyczyni się to do kolejnych oszczędności wynikających ze zmniejszenia zużycia energii elektrycznej, która dotychczas była wykorzystywana w takich domach do gotowania czy podgrzewania wody.

Zalety gazu propan są liczne i niezaprzeczalne. Sprawia to, że jest on idealnym rozwiązaniem dla każdego gospodarstwa domowego. Warto więc inwestować w ogrzewanie propanem i cieszyć się korzyściami, jakie daje to rozwiązanie.

Może Cię zainteresować